NECENZURAT

Mesajde sandokan » 5-Dec-2009, 14:40

.
2. Nici eu nu inteleg de ce ... personajul, desi iubit, dadea pe afara, atata misoginism... Dar cred ca era doar o forma de a se apara de ceea ce simtea, un soi de "armura de aparare...".
Tocmai prin asta se ghicea duplicitatea lui, a personajului tanar, care, dincolo de toate, ii facea mult rau lui, in I si i primul rand...



la asta faceam referire
sandokan
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 1594
Membru din: 31-Ian-2009, 21:49

Reclame

Mesajde patricia one » 5-Dec-2009, 14:42

"si atunci unde e animus si anima , yin si yang , apa si focul , cerul si pamantul ,.................. etc ..........."

buna intrebare ...

unde erau cand nu ai stiut sa te porti, cu mina, sapt. trecuta, si in atatea alte... dati.....?!? unde erau?

si femeia si barbatul merita iubiti deopotriva.

dar fiecare on parte trebuie sa se poarte, sa simta, sa gandeasca potrivit iubirii daca iubesc cu adevarat si nu altfel.

Daca nu, nu e iubire, e altceva.
patricia one
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 3022
Membru din: 11-Sep-2007, 16:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde sandokan » 5-Dec-2009, 14:45

,, personajul , desi iubit , dadea pe afara de atata misoginism ''

mai degraba seamana cu personajele iubite de centuriste , pe care la finalizare le trateaza astfel .

nu poti judeca pe nimeni , NICIODATA , la adevarata sa valoare !

nu mai reiau exemplul cu cercetatorul care s-a chinuit toata viata sa scoata un tratat despre ..................... muste .

ar fi neonorant si mai mult decat atat !
sandokan
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 1594
Membru din: 31-Ian-2009, 21:49

Mesajde patricia one » 5-Dec-2009, 14:46

sandokan scrie:.
2. Nici eu nu inteleg de ce ... personajul, desi iubit, dadea pe afara, atata misoginism... Dar cred ca era doar o forma de a se apara de ceea ce simtea, un soi de "armura de aparare...".
Tocmai prin asta se ghicea duplicitatea lui, a personajului tanar, care, dincolo de toate, ii facea mult rau lui, in I si i primul rand...



la asta faceam referire


avea vorbe de misogin, dar putem fi siguri ca n forul interior gandea ca un misogin sau simtea asisderea?

aici niciodata nu poti fi sigur, nici in finctiune, nici in viata de zi cu zi...
patricia one
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 3022
Membru din: 11-Sep-2007, 16:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde sandokan » 5-Dec-2009, 14:49

patricia one scrie:"si atunci unde e animus si anima , yin si yang , apa si focul , cerul si pamantul ,.................. etc ..........."

buna intrebare ...

unde erau cand nu ai stiut sa te porti, cu mina, sapt. trecuta, si in atatea alte... dati.....?!? unde erau?

si femeia si barbatul merita iubiti deopotriva.

dar fiecare on parte trebuie sa se poarte, sa simta, sa gandeasca potrivit iubirii daca iubesc cu adevarat si nu altfel.

Daca nu, nu e iubire, e altceva.


isi cautau chirie , poate nu detii decat un sfert de adevar !

isi cauta linistea pierduta si punct .

nu va recunosc ca si fiind tribunalul poporului !

nu transformati forumul in ceva personal !

putina decenta ! , multumesc
sandokan
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 1594
Membru din: 31-Ian-2009, 21:49

Mesajde patricia one » 5-Dec-2009, 14:52

sandokan scrie:,, personajul , desi iubit , dadea pe afara de atata misoginism ''

mai degraba seamana cu personajele iubite de centuriste , pe care la finalizare le trateaza astfel .

nu poti judeca pe nimeni , NICIODATA , la adevarata sa valoare !

nu mai reiau exemplul cu cercetatorul care s-a chinuit toata viata sa scoata un tratat despre ..................... muste .

ar fi neonorant si mai mult decat atat !



interesant punctul tau de vedere. F. interesant...

pai sa nu mi spui ca nu stii (ca pe lumea asta exista) o multime de personaje care calca 'pe bec" cu ... cine nu e cazul, centuriste au ba, macar o data in viata...

nu e vorba ca pe personaj il judeca careva.
nu asta e ideea.

in ... fabula asta ... e vorba de momente de sinceritate ale persaonajului fata de sine in I rand...
patricia one
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 3022
Membru din: 11-Sep-2007, 16:37
Localitate: Bucuresti

CRITICILOR mei

Mesajde sandokan » 5-Dec-2009, 14:54

este cineva pe acest forum care sa nu cunoasca dintr-un anume unghi , ceva detalii referitoare la doua personaje ce inca indraznesc a mai posta pe aici ?

votati acum :

sunteti pentru ea , sau

sunteti contra lui ?
sandokan
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 1594
Membru din: 31-Ian-2009, 21:49

Mesajde patricia one » 5-Dec-2009, 14:57

sandokan scrie:
patricia one scrie:"si atunci unde e animus si anima , yin si yang , apa si focul , cerul si pamantul ,.................. etc ..........."

buna intrebare ...

unde erau cand nu ai stiut sa te porti, cu mina, sapt. trecuta, si in atatea alte... dati.....?!? unde erau?

si femeia si barbatul merita iubiti deopotriva.

dar fiecare on parte trebuie sa se poarte, sa simta, sa gandeasca potrivit iubirii daca iubesc cu adevarat si nu altfel.

Daca nu, nu e iubire, e altceva.


isi cautau chirie , poate nu detii decat un sfert de adevar !

isi cauta linistea pierduta si punct .

nu va recunosc ca si fiind tribunalul poporului !

nu transformati forumul in ceva personal !

putina decenta ! , multumesc


ideea era ca si barabatul si femia merita iubiti, dar e nevoie de reciprocitate...
poate asa nu isi mai cauta ... "ele"/sentimentele/chirie.

daca nu, asta e.
sa si asume frumusel consecintele.
patricia one
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 3022
Membru din: 11-Sep-2007, 16:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde sandokan » 5-Dec-2009, 14:59

in acest moment , sincer , am ajuns la concluzia ca este mult mai bine sa bei in coltul strazii , sa mergi la centuriste , sa calci pe bec in mod frecvent si regulat , sa nu mergi la munca , sa refuzi al doilea job , numai sa fie liniste , se pare ca numai astfel ai putea fi apreciat !
sandokan
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 1594
Membru din: 31-Ian-2009, 21:49

Mesajde sandokan » 5-Dec-2009, 15:02

patricia one scrie:
sandokan scrie:
patricia one scrie:"si atunci unde e animus si anima , yin si yang , apa si focul , cerul si pamantul ,.................. etc ..........."

buna intrebare ...

unde erau cand nu ai stiut sa te porti, cu mina, sapt. trecuta, si in atatea alte... dati.....?!? unde erau?

si femeia si barbatul merita iubiti deopotriva.

dar fiecare on parte trebuie sa se poarte, sa simta, sa gandeasca potrivit iubirii daca iubesc cu adevarat si nu altfel.

Daca nu, nu e iubire, e altceva.


isi cautau chirie , poate nu detii decat un sfert de adevar !

isi cauta linistea pierduta si punct .

nu va recunosc ca si fiind tribunalul poporului !

nu transformati forumul in ceva personal !

putina decenta ! , multumesc


ideea era ca si barabatul si femia merita iubiti, dar e nevoie de reciprocitate...
poate asa nu isi mai cauta ... "ele"/sentimentele/chirie.

daca nu, asta e.
sa si asume frumusel consecintele.


faptele vorbesc !

minciunile vor iesi la iveala ,....................... curand , stati aproape !
sandokan
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 1594
Membru din: 31-Ian-2009, 21:49

Mesajde patricia one » 5-Dec-2009, 15:02

sandokan scrie:in acest moment , sincer , am ajuns la concluzia ca este mult mai bine sa bei in coltul strazii , sa mergi la centuriste , sa calci pe bec in mod frecvent si regulat , sa nu mergi la munca , sa refuzi al doilea job , numai sa fie liniste , se pare ca numai astfel ai putea fi apreciat !


liniste ... _? Apreciere?

atitudinea exemplificata de tine nu poate atrage dupa sine asa ceva, nici din partea celui/celei care au adopta o, si nici din partea altora...

uneori nici din partea celor care ar proceda la fel.
straniu, dar adevarat...
patricia one
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 3022
Membru din: 11-Sep-2007, 16:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde patricia one » 5-Dec-2009, 15:04

*ar
patricia one
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 3022
Membru din: 11-Sep-2007, 16:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde sandokan » 5-Dec-2009, 15:05

asta spuneam si eu !

daca toate faptele ,............. contrare celor exemplificate , ................... au atras dupa sine asemenea aprecieri \ comentarii , la ce altceva bun ai mai putea oare spera ?
sandokan
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 1594
Membru din: 31-Ian-2009, 21:49

Mesajde sandokan » 5-Dec-2009, 15:09

sa presupunem ,....................... doar presupunem :

ca tu sau oricare altul isi vede linistit de treaba , iar seara cand se intoarce istovit de la prasila , in loc de o vorba buna si o ciorba calda , ar primi sudalmi , ifose , acuze ca ar fi fost la femei \ barbati dupa caz si totusi suporta cu stoicism toate astea de dragul familiei ! verdictul VINOVAT
sandokan
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 1594
Membru din: 31-Ian-2009, 21:49

Mesajde sandokan » 5-Dec-2009, 15:14

sa ne inchipuim numai ca suntem pur si simplu oameni , suntem supusi greselilor , mai ales fara voia noastra si daca intr-un anume domeniu nu ne prea pricepem , ............... ideal ar fi

sa stam deoparte .

a incita , a provoca , chiar si de pe margine , nu e o solutie !
sandokan
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 1594
Membru din: 31-Ian-2009, 21:49

Mesajde patricia one » 5-Dec-2009, 15:14

sandokan scrie:sa presupunem ,....................... doar presupunem :

ca tu sau oricare altul isi vede linistit de treaba , iar seara cand se intoarce istovit de la prasila , in loc de o vorba buna si o ciorba calda , ar primi sudalmi , ifose , acuze ca ar fi fost la femei \ barbati dupa caz si totusi suporta cu stoicism toate astea de dragul familiei ! verdictul VINOVAT


si de unde stiu eu ca ASA i se intampla celui care scrie aceste randuri?

daca nu e adevarat?

nu am d unde stii.
patricia one
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 3022
Membru din: 11-Sep-2007, 16:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde patricia one » 5-Dec-2009, 15:16

*sti
patricia one
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 3022
Membru din: 11-Sep-2007, 16:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde sandokan » 5-Dec-2009, 15:19

de unde stii contrariul ?

daca nu ar fi fost mess-ul ? ,..........................

unde este prezumtia de nevinovatie ?

toti ce si-au cam furat-o ,.............. sunt mai rezervati in asemenea aprecieri ! e mai simplu sa acorzi dreptatea celui ce tipa mai tare !

si totusi nu am nici o problema cu asta !

eu respect viata , frumosul , uratul , cu aceleasi metode .
sandokan
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 1594
Membru din: 31-Ian-2009, 21:49

Mesajde sandokan » 5-Dec-2009, 15:30

ca sa fim putin mai corecti , eu as fi propus ca sensul fabulei

in speta , sa fi fost schimbat putin cu fabula in care tatal ascunde ghetele cele noi in butoiul cu graul ce trebuia vanturat .

degeaba tipi in gura mare ca nu ai , ca nu ti se da , ia fa-ti treaba ta si vei gasi ! lipsa vointa ? atunci avem o mare problema !

respect , pe toate planurile !
sandokan
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 1594
Membru din: 31-Ian-2009, 21:49

Mesajde patricia one » 5-Dec-2009, 18:10

raspunsulm meu e unul: relatia dintre doi oameni e o bucatarie interna, dar nici o femeie de pe lkumea asta care simte ca este iubita si respectata si inteleasa si dorita s. a . m. d., mai ales ea iubindu l pe acel barbat, nuacuza in fellul in care spui tu...

doar daca lucrurile nu stau tocmai ok, deci exista probleme, decat daca ceva din comportamentul sau firea barbatului ii creaza nemultumiri, abia atunci apar niste reactii de care respectivul se plange...
patricia one
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 3022
Membru din: 11-Sep-2007, 16:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde patricia one » 5-Dec-2009, 18:14

sandokan scrie:ca sa fim putin mai corecti , eu as fi propus ca sensul fabulei

in speta , sa fi fost schimbat putin cu fabula in care tatal ascunde ghetele cele noi in butoiul cu graul ce trebuia vanturat .

degeaba tipi in gura mare ca nu ai , ca nu ti se da , ia fa-ti treaba ta si vei gasi ! lipsa vointa ? atunci avem o mare problema !

respect , pe toate planurile !


si femeia si barbatul trebuie sa aiba reciproc viointa de a se intelege bine si de a se respecta. Si cand exista dragoste, chiar se poate.

nu a spus nimeni ca trebuie sa fie doar barbatul cel care respecta, intelege, iubeste ...

si partenera, evident.

si din cate stiu eu, in ciuda reactiilor tale, mina te iubeste mult.
patricia one
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 3022
Membru din: 11-Sep-2007, 16:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde anghelmina » 5-Dec-2009, 19:07

se confirma..paty
anghelmina
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 2337
Membru din: 7-Mai-2009, 20:20

Mesajde de`amoru`artei » 6-Dec-2009, 09:21

patricia one scrie:
Parerile tale sunt pertinente... dar sunt exprimate mult prea didactic in cazul de fata.

In ele se ghicesc propriile tale nemultumiri, concluzii formate de-a lungul vietii sau experientelor traite. De aceea nici nu le pot infirma sau contesta. Iti apartin.

Cu mare parte din consideratiile tale sunt de acord. Cu observatia ca cel mai important, in general vb, barbatul sau femeia nu trebuie sa se schimbe in raport cu nimeni. Ci doar sa fie el insusi/ea insasi.

Asta si incearca personajul acestei ... fabule. Sa fie el insusi, indifetent daca parerile lui convin sau nu comvin cuiva.

Numai ca de multe ori, barbatul sau femeia uita, din diverse cauze, sa mai fie el insusi/ea insusi.


As avea unele precizari, daca tot ne place sa teoretizam..parca la nesfarsit. :))
Sa fie el insusi atata timp cat respecta integritatea celor din jur.
Cat nu lezeaza interesele, personalitatea, sentimentele si asa mai departe..
Nu mi se pare corect sa folosim acest motiv drept scuza pentru a ne face de cap sub egida "asa sunt eu, iti convine bine..nu..usa e acolo".
:wink:

Si ca un p.s. Eu cred ca ar fi mult mai corect sa nu amestecati unele comentarii facute pe marginea unui text cu realitatea. Sa nu uitam ca este totusi o fabula. Nu are nimic real, decat, poate, personajele care au inspirat aceasta scriere.
Realitatea nu se depisteaza/comenteaza/elucideaza/etc aici.
Si acum sa revenim la subiect..
de`amoru`artei
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 8888
Membru din: 21-Iul-2007, 19:39

Mesajde sandokan » 6-Dec-2009, 10:07

cred ca ma voi inscrie si la ,, JUDECATA DE APOI "" a oanei zavoranu !

asa ,................ ca preambul .....................
sandokan
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 1594
Membru din: 31-Ian-2009, 21:49

Mesajde patricia one » 6-Dec-2009, 11:04

discretia e una, iar faptul ca povestea il face pe cititor sa se gandeasca sau sa comenteze propria sa realitate, mai buna, sau mai rea, e cu totul si cu totul altceva.


cat despre Oana si Judecata de apoi, gluma e simpatica, dar eu nu am urmarit niciodata emisia realizata de ea :D
patricia one
Avatar utilizator
guru
guru
 
Mesaje: 3022
Membru din: 11-Sep-2007, 16:37
Localitate: Bucuresti

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul
Forum Statistici

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Opţiuni

Înapoi la Bloguri

Reclame